Vitamín B17 amygdalin je známý kyanový heteroglykosid, skládající se ze složky cukerné a necukerné (aglykonu). V aglykonu je zabudovaný kyanovodík, který se při hydrolýze uvolňuje. Aglykony mají strukturu fenylpropanu a jsou odvozeny od aminokyselin fenylalaninu a tyrosinu. Heteroglykosidy jsou většinou látky neutrální, rozpustné ve vodě, opticky činné.


Účinky rostliny:

Amygdalin je zcela přírodní látka nacházející se u řady druhů rostlin. Jde hlavně o semena, ale často i o plody, případně další části rostlin mnoha druhů čeledi růžovitých (Rosaceae), dále rodů broskvoň (Persica), třešeň (Cerasus), slivoň (Prunus), meruňka (Armeniaca) a mandloň (Amygdalus). Například hořké mandle obsahují až 5% amygdalinu, který se může s pomocí vody štěpit na glukózu, benzaldehyd C6H5CH=O a kyanovodík HCN.

Rostliny bohaté na vitamín B17 amygdalin (semena!):

meruňka (8% B17), broskev (6% B17), hořké mandle (5% amygdalinu), sladké mandle (0,1% vitamínu B17)

S ohledem na obsah kyanogenních glykosidů je vitamin B17 (amygdalin) ve větším množství pro lidský organismus jedovatý! Lze užívat pouze oficiální přípravky farmaceutického průmyslu a dodržovat doporučené dávkování! V roce 1950 objevil chemik z USA Ernest Krebs po mnoha letech vědeckých studií protirakovinné účinky amygdalinu. Jde vlastně o přírodní chemoterapeutikum, které označil jako vitamin B17 a jehož purifikovanou
formu nazval Laetril (obr. 50, barevná příloha). Základem velmi účinné léčby je schopnost tohoto vitaminu efektivně usmrcovat pouze rakovinné buňky a zdravou tkáň ponechat naprosto nedotčenou.

Po požití vitaminu v jeho čisté, purifikované formě projde tato látka v nezměněné formě žaludkem. Ve střevech dochází pouze k částečnému rozkladu B17 a vysoké procento této látky se dostává do krevního oběhu. Jeho proti rakovinný účinek přitom záleží na dvou důležitých enzymech. Enzym rhodanáza je obsažen v každé buňce zdravé tkáně (nejvíce v játrech), chybí však zcela ve zmutované tkáni zhoubných nádorů. Dalším je enzym beta-glukosidáza, který je ve velkém množství přítomen přímo v rakovinném nádoru. 

Zdravá tkáň ho obsahuje asi 500-1000krát méně než tkáň rakovinná. Přitom mechanismus působení spočívá v tom, že kyanid obsažený ve vitaminu
B17 se automaticky uvolňuje přímo v oblasti nádoru vlivem enzymu beta-glukosidázy, který je v nádorových buňkách obsažen. Volné molekuly kyanidu okamžitě usmrtí pouze buňky samotného nádoru. Ty, které se dostanou mimo nádor, jsou komplexně neutralizovány enzymem rhodanázou na neškodnou látku thiokyanát. Rakovinné buňky tedy nemají žádnou obranu vůči smrtícímu efektu kyanidu.

Při využívání vitaminu B17 z přírodnich zdrojů, tj. ze semen shora uvedených druhů, se může po požití uvolnit hydrolýzou předem nestanovitelné množství volného kyanidu. Z tohoto důvodu je třeba udržovat denní dávku pod hranicí případné toxicity, což je např. 10-12 meruňkových jader, konzumovaných ve čtyřech rozdělených dávkách (2,5-3 jádra každých 8 hodin). Vhodnější je rozemlít jádra v mlýnku na kávu a odpovídající množství užívat pomocí lžičky.