Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ŘÍJNU ZDE

byliny bylinky vitaminy minerály obsažene v rostlinach hořčík zinek selenPokud nám chybí nějaký vitamín nebo minerál, jsme zvyklí, že jdeme do lékárny a tam si poslušně kupíme příslušnou tabletku nebo kapsli, která chybějící element v našem těle doplní. Mnohdy je to ale zbytečné, protože rostliny mají v sobě přirozeně vitamíny a minerály, které nám jsou zdarma připraveny dát. Jaké vitamíny a minerály obsahuje máta, petržel, česnek, rozmarýn, tymián, bazalka, šalvěj, koriandr, pažitka, rukola (roketa), vavřín (bobkový list), kopr, majoránka, dobromysl (oregano), meduňka, fenykl, estragon (pelyněk kozalec), prvosenka bezlodyžná, mák vlčí a mák setý, zimolez, kakost, lichořeřišnice, kosatec, levandule, violka (fialka), povijnice, prvosenka (petrklíč), orchidej, kopretina bílá, proskurník, leknín, měsíček, zlatobýl (obecný nebo kanadský), ibišek (proskurník), myrta, kopretina stračkolistá, balzamína, brutnák, hořec, rozrazil, čekanka, zeměžluč, hadinec, len, hlaváček, pampeliška, heřmánek, jetel, řimbaba obecná, kopřiva, šťovík, vilín, pupalka, lopuch, tužebník, ostropestřec, kozlík, břečťan, jaterník, játrovka a plicník se dozvíte z tabulky.

Tabulka řeší přítomnost je řešena u těchto vitamínů a prvků: Viamin A (retinol), B1 (thiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B4 (cholin), B5 (kyselina panthenová), B6 (pyridoxin), B7 (biotin), B9 (kyselina listová), B12 (kobalamin), C (kyselina askorbová), K (fylochinon), beta-sisterol, vápní, železo, hořčík, mangan, fosfor, draslík, selen, chrom, zinek, měď, vláknina, křemín a beta-karoten. Pod tabulkou je napsáno na co jsou vitamíny a minerály v těle potřeba.

PŘEJÍT NA TABULKU BYLINEK a VITAMÍNŮ A MINERÁLŮ V NICH OBSAŽENÝCH

Vitaminy obsažené v bylinkách

 • Vitamin A axeroftol (A1 - retinol, A2 - 3-dehydroretin), zdrojem je před především betakaroten: Vitamin A je významný pro ochranu tkání, šeroslepost a růst.
 • Vitamin B1 thiamin: Vitamin, který hraje ústřední roli v metabolických reakcích probíhajících v těle živočichů
 • Vitamin B2 riboflavin: Spolu s dalšími vitaminy komplexu-B je riboflavin důležitý pro růst, tvorbu červených krvinek a uvolňování energie z potravy.
 • Vitamin B3 niacin, nikotinamid: Vitamin, který pomáhá čerpat energii z potravy, podílí se na obnově DNA (genetický materiál) a zmírňuje příznaky depresí.
 • Vitamin B5 kyselina pantothenová: Vitamin, který hraje rozhodující roli při přeměně tuků a glycidu v energii, při čemž podporuje tvorbu hormonu a červených krvinek.
 • Vitamin B6 pyridoxin, pyridoxamin, pyri doxal: Vitamin, který pomáhá tělu syntetizovat neurotransmitery, které jsou nezbytné pro správný vývoj a funkci mozku, regulaci orgánových (tělesných) hodin a sebeovládání.
 • Vitamin B7 biotin (nazýván také vitamin H nebo koenzym R): Vitamin, který pomáhá přeměnit potravu v energii, a tím podporuje růst vlasů a nehtu.
 • Vitamin B9 kyselina listová: Vitamin, který je zásadní pro řádnou funkci mozku - hraje významnou roli pro psychické a citové I emočn í zdraví, stejně jako pro rozvoj zdravého plodu během těhotenství.
 • Vitamin B12 kobalamin: Vitamin, který je dů l ežitý pro činnost mozkových b uněk a syntézu DNA a RNA (genetický materiál).
 • Vitamin C kyselina askorbová: Vitamin, který hraje důležitou roli pro růst těla, zubů a obnovu tkání a hojení ran.
 • Vitamin D kalciferoly (cholecalciferol, ergocalciferol): Vitamin, který zajišťuje při měřený příjem vápníku, a tím podporuje zdravý růst kostí. Podílí se také na rozvoji svalstva a imunitního systému.
 • Vitamin E tokoferol: Vitamin, který jako antioxidant chrání tkáně před poškozením a brání předčasnému stárnutí.
 • Vitamin K: K1 - fylochinon, K2 - menachinon: Vitamin, který zajišťuj e dobrou srážlivost krve a zdravé kosti.

Minerály (prvky) v bylinách

 • Draslík: Rozhodující prvek pro svalové kontrakce a zažívání, tedy dobrou činnost svalů včetně srdce.
 • Fluor: Minerál významný pro vývoj zdravých kostí a zubů.
 • Fosfor: Spolu s vápníkem zajišťuje stavbu silných kostí a zubů.
 • Hořčík: Hořčík se podílí na obrovském počtu tělesných reakcí, od nervových funkcí po regulaci krevního tlaku.
 • Chrom: Chrom jako minerál dů l ežitý pro metabolismus tu ků a glycidu hraje v těle dů ležitou roli v mnoha dalších procesech, jako je působení hormonu inzulinu.
 • Jod: Životně důležitá složka hormon ů štítné žlázy, která pomáhá zajistit dobrou regulaci metabolických procesů.
 • Kobalt: Minerál, který přispívá ke krvetvorbě; kobalt také pomáhá zajistit optimální funkci štítné žlázy.
 • Křemík: Minerál, který pomáhá při tvorbě kolagenu, čímž podporuje zdraví kostí a cév.
 • Mangan: Minerál, který pomáhá při tvorbě pojivových tkání, pohlavních hormonů a kostí.
 • Měď: Měď spolu se železem optimalizuje činnost krvinek, ale také přispívá ke zdraví kostí.
 • Molybden: Hraje důležitou roli při rozpadu určitých aminokyselin, v rostlinách pomáhá fixovat dusík (pomáhá při tvorbě proteinů), a tím zajišťuje dosazení optimálního zdraví.
 • Selen: Stopový prvek, potřebný jen v ne patrném množství; chrání buňky před poškozením.
 • Síra: Minerál, který spolu s aminokyselinami (vytvářejícími proteiny) udržuje v pořádku buňky, tkáně, hormony, protilátky a enzymy.
 • Sodík: Minerál, který reguluje množství tělesné tekutiny, což vede ke klíčovým úkonům, jako je regulování objemu krve a krevního tlaku.
 • Vápník: Minerál, který hraje ústřední roli v zajišťování stavby a funkce kostí a zubů, při čemž také udržuje srážlivost krve, svalové kontrakce a nervové funkce na optimální úrovni.
 • Zinek: Významný prvek pro optimální funkci imunitního systému, významný také pro vnímání vůně a chuti.
 • Železo: Minerál důležitý pro tvorbu a zajištění dobré funkce krve; železo zajišťuje účin ný přenos kyslíku z plic do tkání celého těla .

 

Tabulka vitamínů a stopových prvků (minerálů) obsažených v bylinách

Omlouvám se za sníženou kvalitu scanu tabulky.

vitaminy mineraly byliny bylinky 2

vitaminy mineraly byliny bylinky 2 

Zdroj informací: Bylinky, Gill Daviesová

 


Související články:

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

ruka   nežádoucí   kontraindikace   bylinná směs   bylinka   mrtvice   chladné   fytoterapie   obsažené   keř   stonek   teplé   dásně   Paracelsus   zpracování   nálev   kontraindikace   komplikace   stonek   slinivka   obsahuje   recept   list   užití   hemoroid   jaterní   zácpa   tlak   žaludek   bolest   zelina   vlas   slezina   kapsaicin   rostlina   vitamín   návod   babské rady   vliv   astma   antibiotik   olej   šlacha   minut   štítná   hemeroid   kloub   chřipka   viry   květ   zrak   kolika   písek   pupen   zelenina   pěstování   chřipka   účinky   ateroskleróza   Zentrich   účinek   strom   Galenos   alergie   neht   Janča   ledvin   akné   ovoce   kvasinky   kameny   revma   horké   kojenec   zalijeme   epilepsie   Materia medica   děti   nachlazení   noha   Zentrich   postup   zánět   slezina   koupel   kůže   Mattioli   játra   prášek   nemoc   brnění   opar   průjem   výroba   čaj   pálení   Avicena   plísně   sběr   migrén   sval   hlavy   Váňa   játra   kůra   kořen   Moučka   kornatění   plíseň   využití   studené   roztroušená   řídnutí kostí   artróza   krk   arteriskleróza   sliznice   použití   inhalace   bylina   odvar   menstruační   fermentace   Treben   střev   premenstruační   nať   angína   víno   dna   pijeme   končetina   katar   trávicí   sušení   Podhorná   srdce   metabolismus   zdraví   osteoporóza   vřed   nohy   zlomenin   zápal   indikace   mensturace   močopudný   žlučník   hlas   krvácení   Janča   mateřské   rýma   stvol   houba   choroba   abytyše Hildegarda   sirup   tinktura   vývar   vitamin   horečka  

Počet stránek ve webu:

3338

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online