konvalinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKonvalinka vonná (latinsky convallaria majalis) - která žena by se nepotěšila, když v měsíci lásky dostane kytičku vonných konvalinek? Kdo by se jimi nepokochal v útulném lesním zákoutí? Jen občas se podaří najít v lese rozsáhlý koberec kvetoucích konvalinek a vždy to je nezapomenutelný zážitek.


Účinky rostliny:Účinky rostliny:

  • srdeční záchvat
  • srdeční slabost
  • bušení srdce
  • arytmie - vynechávání srdečního rytmu
  • srdeční infarkt
  • bolesti hlavy
  • závrati
  • posílení nervového systému

Konvalinky lze však najít i v zahrádkách, na hřbitovech nebo koupit na trhu. Pro svou krásu je konvalinka v přírodě vážně ohrožená, proto k ní buďme ohleduplní. Sbírejte jen malé množství, má speciální použití. Otrhává se celá rozkvetlá nadzemní část, na stanovišti z ní nechejte alespoň polovinu, aby se zachovala do příštího roku.

Používám ji jedině na výrobu tinktury (tu nelze sehnat v lékárně). S něžnou krásou konvalinky se spojuje mimořádný léčivý účinek. Celá rostlina je jedovatá, ale přitom je to nejrychleji působící rostlinný lék na srdce. Účinkuje podobně jako náprstník, ale působí ještě rychleji. Její působení je téměř okamžité a výrazné, ale trvá jen krátce. Tím je konvalinka určena na použití při náhlých srdečních záchvatech, při prudkém bušení srdce, infarktu, srdeční slabosti a vynechávání srdeční činnosti

Proto každému, kdo má sklony k podobným náhlým srdečním problémům, lze doporučit mít u sebe trochu konvalinkové tinktury, především tam, kde není k dispozici rychlá lékařská pomoc, například na výletech, na chatě, v horách a na cestách. Ihned na začátku nevolnosti je třeba vzít deset kapek tinktury v trošce vody a tuto dávku 2-3krát denně opakovat. 

Konvalinka je jedovatá a silně působící rostlina, a přesto se používá při nejnebezpečnějších zdravotních stavech, přímo ohrožujících život, kdy často ani okamžitá lékařská pomoc nepomůže. Důrazně proto upozorňuji na nepřekračování dávky a doporučuji případné použití nejprve konzultovat s lékařem, zvláště pokud se užívají jiné lékárenské medikamenty. 

Konvalinka nejen uklidňuje srdce, ale posiluje i nervový systém, proto se osvědčuje také při bolestech hlavy nebo závratích (max 5 kapek 1x denně). Opět platí, že medikaci konzultujte s praktickým lékařem nebo specialistou.

 

Konvalinková tinktura:

20 g čerstvé drogy z listů a květů konvalinky nadrobno nasekáme a zalijeme 0,11 čistého lihu. Necháme asi 14 dní vylouhovat, denně protřeseme. Slijeme a přefiltrujeme. Používáme dvakrát až třikrát denně deset, jednorázově nejvíc patnáct kapek.