Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

 

konvalinka-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuzitiKonvalinka vonná (latinsky convallaria majalis) - která žena by se nepotěšila, když v měsíci lásky dostane kytičku vonných konvalinek? Kdo by se jimi nepokochal v útulném lesním zákoutí? Jen občas se podaří najít v lese rozsáhlý koberec kvetoucích konvalinek a vždy to je nezapomenutelný zážitek.Účinky rostliny:

  • srdeční záchvat
  • srdeční slabost
  • bušení srdce
  • arytmie - vynechávání srdečního rytmu
  • srdeční infarkt
  • bolesti hlavy
  • závrati
  • posílení nervového systému

Konvalinky lze však najít i v zahrádkách, na hřbitovech nebo koupit na trhu. Pro svou krásu je konvalinka v přírodě vážně ohrožená, proto k ní buďme ohleduplní. Sbírejte jen malé množství, má speciální použití. Otrhává se celá rozkvetlá nadzemní část, na stanovišti z ní nechejte alespoň polovinu, aby se zachovala do příštího roku.

Používám ji jedině na výrobu tinktury (tu nelze sehnat v lékárně). S něžnou krásou konvalinky se spojuje mimořádný léčivý účinek. Celá rostlina je jedovatá, ale přitom je to nejrychleji působící rostlinný lék na srdce. Účinkuje podobně jako náprstník, ale působí ještě rychleji. Její působení je téměř okamžité a výrazné, ale trvá jen krátce. Tím je konvalinka určena na použití při náhlých srdečních záchvatech, při prudkém bušení srdce, infarktu, srdeční slabosti a vynechávání srdeční činnosti

Proto každému, kdo má sklony k podobným náhlým srdečním problémům, lze doporučit mít u sebe trochu konvalinkové tinktury, především tam, kde není k dispozici rychlá lékařská pomoc, například na výletech, na chatě, v horách a na cestách. Ihned na začátku nevolnosti je třeba vzít deset kapek tinktury v trošce vody a tuto dávku 2-3krát denně opakovat. 

Konvalinka je jedovatá a silně působící rostlina, a přesto se používá při nejnebezpečnějších zdravotních stavech, přímo ohrožujících život, kdy často ani okamžitá lékařská pomoc nepomůže. Důrazně proto upozorňuji na nepřekračování dávky a doporučuji případné použití nejprve konzultovat s lékařem, zvláště pokud se užívají jiné lékárenské medikamenty. 

Konvalinka nejen uklidňuje srdce, ale posiluje i nervový systém, proto se osvědčuje také při bolestech hlavy nebo závratích (max 5 kapek 1x denně). Opět platí, že medikaci konzultujte s praktickým lékařem nebo specialistou.

 

Konvalinková tinktura:

20 g čerstvé drogy z listů a květů konvalinky nadrobno nasekáme a zalijeme 0,11 čistého lihu. Necháme asi 14 dní vylouhovat, denně protřeseme. Slijeme a přefiltrujeme. Používáme dvakrát až třikrát denně deset, jednorázově nejvíc patnáct kapek.

Nemoci, byliny - hledat

  • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

horečka   nemoc   babské rady   tinktura   kontraindikace   akné   sliznice   keř   Zentrich   pupen   kapsaicin   Janča   Paracelsus   Mattioli   nohy   výroba   Avicena   Moučka   použití   angína   bylina   brnění   ledvin   nežádoucí   zalijeme   pěstování   hemoroid   mateřské   zrak   opar   astma   vliv   osteoporóza   kůra   roztroušená   katar   slezina   choroba   slezina   strom   sirup   obsahuje   obsažené   vlas   neht   dna   chřipka   kontraindikace   účinek   mrtvice   močopudný   Váňa   rýma   nachlazení   recept   zelenina   horké   vřed   tlak   stonek   Galenos   ovoce   zdraví   bolest   srdce   antibiotik   olej   průjem   víno   artróza   krvácení   alergie   minut   sval   Materia medica   hemeroid   rostlina   účinky   žlučník   chladné   koupel   odvar   krk   vitamin   děti   kvasinky   zlomenin   sušení   kořen   slinivka   návod   studené   střev   kornatění   kameny   list   indikace   viry   využití   bylinná směs   zelina   dásně   vitamín   prášek   trávicí   hlavy   kůže   pálení   revma   játra   kloub   šlacha   končetina   plíseň   pijeme   metabolismus   komplikace   Zentrich   fermentace   menstruační   žaludek   jaterní   Janča   inhalace   mensturace   stvol   nať   houba   zpracování   sběr   ruka   Treben   užití   plísně   kolika   štítná   čaj   chřipka   játra   abytyše Hildegarda   zácpa   Podhorná   hlas   migrén   postup   arteriskleróza   epilepsie   písek   kojenec   noha   premenstruační   fytoterapie   bylinka   zápal   stonek   teplé   nálev   řídnutí kostí   vývar   ateroskleróza   květ   zánět  

Počet stránek ve webu:

3374

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online