Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.

Housenice čínská účinky použití využití užívání dávkování co léčí pěstování Housenice čínská, latinsky Ophiocordyceps sinensis je velmi zvláštní houba, která je jakýmsi neobvyklým svazkem živočišného a rostlinného organismu, neboť parazituje na housenkách některých motýlů nebo larev hmyzu. Čínsky se nazývá »dong chong xia cao«, což ve volném překladu znamená »v zimě hmyz, v létě rostlina«. Ve světě je často známa jako »tibetská houba« či »tibetský klenot«.Účinky rostliny:

 • vhodné pro sportovce a potápěče - zlepšuje využití kyslíku a zvyšuje odolnost proti hypoxii (dočasnému neprokysličení tkání)
 • afrodiziakum, afrodisiakum, afrodisiakální účinek
 • zlatý stafylokok, staphylococus aureus - léčba (antibiotické účinky)
 • nadledvinky - stimulace
 • zánět průdušek, bronchitida
 • astma
 • kašel
 • rýma
 • bakteriální infekce - baktericidní účinek
 • zánět - protizánětlivý účinek
 • únava
 • paměť - zlepšení
 • imunita - posílení imunity, imonostimulační účinek
 • zlepšení metabolismu
 • zlepšení prokrvení srdce (angina pectoris)

V čínské tradiční medicíně se cení již několik tisíc let jako posilující lék, i když je poměrně drahá. V jihovýchodní i východní Asii je možno tuto drogu koupit jak v lékárnách, tak i na tržištích.

 

Botanický popis a rozšíření

Tibetská houba neboli housenice čínská, Cordyceps sinensis, je houba z čeledi Clavicipitaceae, parazitující na některých housenkách nebo larvách hmyzu. Nejdříve zapouští do těla podhoubí a později vyrůstají z jejího těla dlouhé hnědé plodnice.

Setkáme se s ní v celé Číně, především v provinciích S-čchuan, Čching-chaj, Kuej-čou a Jůn-nan, ale rovněž v Tibetu i v Japonsku a také v dalších zemích praktikujících tradiční čínskou medicínu, např. ve Vietnamu. Mumifikované housenky různého druhu hmyzu se za tímto účelem buď sbírají v přírodě, nebo i uměle infikují, a to nejčastěji housenky Hepialus armoricanus nebo bource morušového (Bombyx mori).
Využívají se i některé další druhy, např. housenice červená, Cordyceps militaris, ale také housenice střevlíkové apod. Jiné druhy jsou rozšířeny např. v Austrálii, kde je domorodci využívají jako léčivo i potravní doplněk.

 

Obsahové látky

Drogou jsou čisté, mrtvé a mumifikované housenky, na nichž vyrostly kyjovité plodnice houby, které se usuší nebo upečou. Obsahují řadu účinných látek, hlavně cordyceptin a cordycepin, dále jsou přítomny bílkoviny, z aminokyselin kyselina glutamová, prolin, histidin, valin, alanin, mastné kyseliny linolenová a olejová, sacharid D-mannitol, polysacharidy, vitamin B12, z minerálních látek železo, vápník, fosfor a hořčík.

 

Léčebné účinky

Tradiční medicína: Z hlediska tradiční čínské medicíny má houba (chong cao) teplou povahu, sladkou chuť a vazbu k dráze ledvin a plic. Vyživuje jin plic, posiluje ledviny a povzbuzuje jejich jang, rozpouští hlen. Užívá se při impotenci, ztrátě paměti, ale rovněž při astmatu i kašli, celkovém oslabení plic, chronické bronchitidě a tuberkulóze. Srovnává se s účinky ženšenu (Panax ginseng) nebo houby ling zhi (Ganoderma lucidum), neboť má tonifikační účinky, zlepšuje imunitní reakce organismu a prodlužuje věk.

Moderní medicína: Housenice má výrazné tonifikační, afrodiziakální a posilující účinky, podporuje imunitu a potenci. Cenná je rovněž protinádorová aktivita, ale velmi dobrých výsledků bylo dosaženo i při léčbě tuberkulózy a onemocněních dýchací soustavy, tj. při bronchitidě, astmatu, kašli a rýmě. Má rovněž baktericidní účinek, například na zlatého stafylokoka, a stimuluje nadledvinky.

Pokusy prokázaly výraznou afrodiziakální a protinádorovou aktivitu, zlepšení paměti a snížení únavy, zvláště u starších lidí. Působí protizánětlivě, má i antioxidační účinky, posiluje a harmonizuje imunitu.
Využívá se rovněž ke zlepšování výkonnosti vrcholových sportovců. Housenice rozšiřuje cévy a zlepšuje zásobování srdce (angina pectoris) a plic krví. Má tedy příznivý vliv na dýchací cesty, optimalizuje obsah kyslíku v krvi, takže se zlepšuje energetický stav celého organismu.

U laboratorních zvířat pokusy prokázaly, že po krmení housenicí se nejen až o 50% zlepšilo využívání kyslíku organismem, ale zvířata snášela také až třikrát déle kyslíkovou nedostatečnost (hypoxii).

 

Kontraindikace, nežádoucí účinky, vedlejší účinky

Neužívejte při nemocech způsobených vnějšími příčinami, například při horečkách a nachlazení z horka i chladu.

 

Způsoby užití, dávkování

Doporučená denní dávka je 5-12 g ve formě odvaru nebo tinktury, což je však velmi drahá záležitost. Často je však součástí směsí s jinými léčivými rostlinami. V současné době je na našem trhu řada přípravků z této houby.

 

Kulinářské využití v kuchyni

Ve starověké Číně se pěstovala tato houba pouze pro císaře a jeho domácnost a nejčastěji se užívala s pečenou kachnou jako léčivý prostředek. V současnosti se většinou připravuje s kachnou, kuřecím nebo vepřovým, hovězím i skopovým masem, mimo jiné jako posilující prostředek při vyčerpanosti organismu nebo nedostatku energie čchi. Týká se však prakticky pouze míst přirozeného výskytu nebo pěstování, neboť jde o poměrně drahou záležitost.

 

housenice cinska ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 2Pěstování v ČR

Zkušenosti s umělým získáváním housenice čínské houby v podmínkách České republiky zatím nejsou, v Číně se nyní pěstuje i na obilném základu. Tam se také nejčastěji infikované housenky nebo larvy sbírají v období zimního slunovratu přímo v přírodě, zbaví se nečistot a kůže a dále se suší nebo pečou. Pěstovaná droga má nižší kvalitu než ta, která byla získaná v přírodě. V zemědělské praxi se tato houba využívá v biologickém boji proti škodlivému hmyzu.

I u nás však lze nalézt hned několik hub z této skupiny. V latině se nedávno rod Cordyceps trochu rozštěpil, jedním z odštěplů je rod Ophiocordyceps, kam patří třeba housenice střevlíková a housenice štíhlá, nebo i rod Tolypocladium, kam patří druhy cizopasící na jiných houbách (jelenkách) a nikoliv na hmyzu.

 


Související fráze:

cordyceptin ► cordycepin ► reference ► recenze ► názory ► diskuze ► nežádoucí vedlejší účinky ► cordyceps sinensis ► wikipedie ► produkty ► prodej ► eshop ► extrakt ► výtažek ► mast ► tinktura ► housenice červená

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

roztroušená   ruka   zdraví   návod   účinek   ateroskleróza   olej   astma   kloub   sirup   sběr   nežádoucí   komplikace   kvasinky   nemoc   angína   vliv   antibiotik   užití   abytyše Hildegarda   epilepsie   hlas   kůra   kůže   premenstruační   ledvin   písek   střev   účinky   víno   chřipka   alergie   migrén   čaj   mrtvice   vlas   vřed   stonek   výroba   řídnutí kostí   menstruační   osteoporóza   sliznice   fermentace   bolest   slinivka   tinktura   brnění   pijeme   použití   zelenina   chřipka   nálev   Moučka   průjem   nať   recept   kořen   prášek   Galenos   kolika   ovoce   slezina   arteriskleróza   plíseň   Treben   zpracování   stvol   hemeroid   Zentrich   zlomenin   keř   chladné   žaludek   horečka   nachlazení   rýma   artróza   houba   játra   akné   játra   plísně   dna   list   bylinná směs   stonek   Avicena   noha   vitamin   vitamín   odvar   štítná   Váňa   koupel   kornatění   revma   krk   zrak   zelina   obsažené   indikace   zápal   vývar   bylina   mensturace   inhalace   rostlina   sušení   Janča   kojenec   pupen   slezina   choroba   jaterní   strom   kontraindikace   pálení   šlacha   tlak   neht   kontraindikace   kapsaicin   žlučník   hemoroid   pěstování   zánět   Materia medica   trávicí   Janča   Paracelsus   metabolismus   nohy   teplé   sval   děti   Zentrich   srdce   květ   Mattioli   kameny   obsahuje   mateřské   končetina   dásně   horké   katar   Podhorná   zácpa   fytoterapie   bylinka   opar   studené   krvácení   zalijeme   postup   hlavy   využití   minut   babské rady   močopudný   viry  

Počet stránek ve webu:

3373

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online