Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVENCI ZDE

Housenice čínská účinky použití využití užívání dávkování co léčí pěstování Housenice čínská, latinsky Ophiocordyceps sinensis je velmi zvláštní houba, která je jakýmsi neobvyklým svazkem živočišného a rostlinného organismu, neboť parazituje na housenkách některých motýlů nebo larev hmyzu. Čínsky se nazývá »dong chong xia cao«, což ve volném překladu znamená »v zimě hmyz, v létě rostlina«. Ve světě je často známa jako »tibetská houba« či »tibetský klenot«.Účinky rostliny:

 • vhodné pro sportovce a potápěče - zlepšuje využití kyslíku a zvyšuje odolnost proti hypoxii (dočasnému neprokysličení tkání)
 • afrodiziakum, afrodisiakum, afrodisiakální účinek
 • zlatý stafylokok, staphylococus aureus - léčba (antibiotické účinky)
 • nadledvinky - stimulace
 • zánět průdušek, bronchitida
 • astma
 • kašel
 • rýma
 • bakteriální infekce - baktericidní účinek
 • zánět - protizánětlivý účinek
 • únava
 • paměť - zlepšení
 • imunita - posílení imunity, imonostimulační účinek
 • zlepšení metabolismu
 • zlepšení prokrvení srdce (angina pectoris)

V čínské tradiční medicíně se cení již několik tisíc let jako posilující lék, i když je poměrně drahá. V jihovýchodní i východní Asii je možno tuto drogu koupit jak v lékárnách, tak i na tržištích.

 

Botanický popis a rozšíření

Tibetská houba neboli housenice čínská, Cordyceps sinensis, je houba z čeledi Clavicipitaceae, parazitující na některých housenkách nebo larvách hmyzu. Nejdříve zapouští do těla podhoubí a později vyrůstají z jejího těla dlouhé hnědé plodnice.

Setkáme se s ní v celé Číně, především v provinciích S-čchuan, Čching-chaj, Kuej-čou a Jůn-nan, ale rovněž v Tibetu i v Japonsku a také v dalších zemích praktikujících tradiční čínskou medicínu, např. ve Vietnamu. Mumifikované housenky různého druhu hmyzu se za tímto účelem buď sbírají v přírodě, nebo i uměle infikují, a to nejčastěji housenky Hepialus armoricanus nebo bource morušového (Bombyx mori).
Využívají se i některé další druhy, např. housenice červená, Cordyceps militaris, ale také housenice střevlíkové apod. Jiné druhy jsou rozšířeny např. v Austrálii, kde je domorodci využívají jako léčivo i potravní doplněk.

 

Obsahové látky

Drogou jsou čisté, mrtvé a mumifikované housenky, na nichž vyrostly kyjovité plodnice houby, které se usuší nebo upečou. Obsahují řadu účinných látek, hlavně cordyceptin a cordycepin, dále jsou přítomny bílkoviny, z aminokyselin kyselina glutamová, prolin, histidin, valin, alanin, mastné kyseliny linolenová a olejová, sacharid D-mannitol, polysacharidy, vitamin B12, z minerálních látek železo, vápník, fosfor a hořčík.

 

Léčebné účinky

Tradiční medicína: Z hlediska tradiční čínské medicíny má houba (chong cao) teplou povahu, sladkou chuť a vazbu k dráze ledvin a plic. Vyživuje jin plic, posiluje ledviny a povzbuzuje jejich jang, rozpouští hlen. Užívá se při impotenci, ztrátě paměti, ale rovněž při astmatu i kašli, celkovém oslabení plic, chronické bronchitidě a tuberkulóze. Srovnává se s účinky ženšenu (Panax ginseng) nebo houby ling zhi (Ganoderma lucidum), neboť má tonifikační účinky, zlepšuje imunitní reakce organismu a prodlužuje věk.

Moderní medicína: Housenice má výrazné tonifikační, afrodiziakální a posilující účinky, podporuje imunitu a potenci. Cenná je rovněž protinádorová aktivita, ale velmi dobrých výsledků bylo dosaženo i při léčbě tuberkulózy a onemocněních dýchací soustavy, tj. při bronchitidě, astmatu, kašli a rýmě. Má rovněž baktericidní účinek, například na zlatého stafylokoka, a stimuluje nadledvinky.

Pokusy prokázaly výraznou afrodiziakální a protinádorovou aktivitu, zlepšení paměti a snížení únavy, zvláště u starších lidí. Působí protizánětlivě, má i antioxidační účinky, posiluje a harmonizuje imunitu.
Využívá se rovněž ke zlepšování výkonnosti vrcholových sportovců. Housenice rozšiřuje cévy a zlepšuje zásobování srdce (angina pectoris) a plic krví. Má tedy příznivý vliv na dýchací cesty, optimalizuje obsah kyslíku v krvi, takže se zlepšuje energetický stav celého organismu.

U laboratorních zvířat pokusy prokázaly, že po krmení housenicí se nejen až o 50% zlepšilo využívání kyslíku organismem, ale zvířata snášela také až třikrát déle kyslíkovou nedostatečnost (hypoxii).

 

Kontraindikace, nežádoucí účinky, vedlejší účinky

Neužívejte při nemocech způsobených vnějšími příčinami, například při horečkách a nachlazení z horka i chladu.

 

Způsoby užití, dávkování

Doporučená denní dávka je 5-12 g ve formě odvaru nebo tinktury, což je však velmi drahá záležitost. Často je však součástí směsí s jinými léčivými rostlinami. V současné době je na našem trhu řada přípravků z této houby.

 

Kulinářské využití v kuchyni

Ve starověké Číně se pěstovala tato houba pouze pro císaře a jeho domácnost a nejčastěji se užívala s pečenou kachnou jako léčivý prostředek. V současnosti se většinou připravuje s kachnou, kuřecím nebo vepřovým, hovězím i skopovým masem, mimo jiné jako posilující prostředek při vyčerpanosti organismu nebo nedostatku energie čchi. Týká se však prakticky pouze míst přirozeného výskytu nebo pěstování, neboť jde o poměrně drahou záležitost.

 

housenice cinska ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 2Pěstování v ČR

Zkušenosti s umělým získáváním housenice čínské houby v podmínkách České republiky zatím nejsou, v Číně se nyní pěstuje i na obilném základu. Tam se také nejčastěji infikované housenky nebo larvy sbírají v období zimního slunovratu přímo v přírodě, zbaví se nečistot a kůže a dále se suší nebo pečou. Pěstovaná droga má nižší kvalitu než ta, která byla získaná v přírodě. V zemědělské praxi se tato houba využívá v biologickém boji proti škodlivému hmyzu.

I u nás však lze nalézt hned několik hub z této skupiny. V latině se nedávno rod Cordyceps trochu rozštěpil, jedním z odštěplů je rod Ophiocordyceps, kam patří třeba housenice střevlíková a housenice štíhlá, nebo i rod Tolypocladium, kam patří druhy cizopasící na jiných houbách (jelenkách) a nikoliv na hmyzu.

 


Související fráze:

cordyceptin ► cordycepin ► reference ► recenze ► názory ► diskuze ► nežádoucí vedlejší účinky ► cordyceps sinensis ► wikipedie ► produkty ► prodej ► eshop ► extrakt ► výtažek ► mast ► tinktura ► housenice červená

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

žlučník   pěstování   kloub   postup   rýma   sval   kornatění   vlas   arteriskleróza   stonek   Podhorná   písek   květ   dna   ledvin   prášek   mensturace   Janča   osteoporóza   krvácení   vývar   fytoterapie   nohy   odvar   hlavy   játra   kontraindikace   kvasinky   Treben   nať   použití   zelina   Galenos   dásně   strom   Váňa   kůra   pupen   průjem   zánět   vitamín   zpracování   zelenina   keř   recept   nálev   kontraindikace   zlomenin   výroba   víno   Materia medica   vitamin   bylinná směs   pijeme   tlak   Zentrich   katar   účinky   studené   alergie   stonek   trávicí   viry   hemoroid   jaterní   kameny   babské rady   čaj   zrak   metabolismus   migrén   žaludek   sliznice   játra   menstruační   Moučka   kojenec   šlacha   slezina   návod   ovoce   tinktura   děti   chřipka   brnění   mateřské   chladné   vřed   kolika   močopudný   Zentrich   Mattioli   opar   bolest   komplikace   sušení   Paracelsus   kůže   kapsaicin   mrtvice   chřipka   neht   nachlazení   sběr   plíseň   inhalace   střev   hemeroid   astma   antibiotik   olej   noha   premenstruační   pálení   fermentace   plísně   list   abytyše Hildegarda   angína   hlas   srdce   choroba   epilepsie   indikace   vliv   zalijeme   štítná   zácpa   krk   nemoc   obsahuje   houba   bylinka   končetina   horké   horečka   roztroušená   revma   obsažené   bylina   koupel   slinivka   rostlina   minut   kořen   stvol   Avicena   využití   účinek   Janča   sirup   artróza   akné   zápal   řídnutí kostí   ateroskleróza   zdraví   slezina   ruka   nežádoucí   užití   teplé  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online