Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
BYLINY SBÍRANÉ V ZÁŘÍ ZDE

Housenice čínská účinky použití využití užívání dávkování co léčí pěstování Housenice čínská, latinsky Ophiocordyceps sinensis je velmi zvláštní houba, která je jakýmsi neobvyklým svazkem živočišného a rostlinného organismu, neboť parazituje na housenkách některých motýlů nebo larev hmyzu. Čínsky se nazývá »dong chong xia cao«, což ve volném překladu znamená »v zimě hmyz, v létě rostlina«. Ve světě je často známa jako »tibetská houba« či »tibetský klenot«.Účinky rostliny:

 • vhodné pro sportovce a potápěče - zlepšuje využití kyslíku a zvyšuje odolnost proti hypoxii (dočasnému neprokysličení tkání)
 • afrodiziakum, afrodisiakum, afrodisiakální účinek
 • zlatý stafylokok, staphylococus aureus - léčba (antibiotické účinky)
 • nadledvinky - stimulace
 • zánět průdušek, bronchitida
 • astma
 • kašel
 • rýma
 • bakteriální infekce - baktericidní účinek
 • zánět - protizánětlivý účinek
 • únava
 • paměť - zlepšení
 • imunita - posílení imunity, imonostimulační účinek
 • zlepšení metabolismu
 • zlepšení prokrvení srdce (angina pectoris)

V čínské tradiční medicíně se cení již několik tisíc let jako posilující lék, i když je poměrně drahá. V jihovýchodní i východní Asii je možno tuto drogu koupit jak v lékárnách, tak i na tržištích.

 

Botanický popis a rozšíření

Tibetská houba neboli housenice čínská, Cordyceps sinensis, je houba z čeledi Clavicipitaceae, parazitující na některých housenkách nebo larvách hmyzu. Nejdříve zapouští do těla podhoubí a později vyrůstají z jejího těla dlouhé hnědé plodnice.

Setkáme se s ní v celé Číně, především v provinciích S-čchuan, Čching-chaj, Kuej-čou a Jůn-nan, ale rovněž v Tibetu i v Japonsku a také v dalších zemích praktikujících tradiční čínskou medicínu, např. ve Vietnamu. Mumifikované housenky různého druhu hmyzu se za tímto účelem buď sbírají v přírodě, nebo i uměle infikují, a to nejčastěji housenky Hepialus armoricanus nebo bource morušového (Bombyx mori).
Využívají se i některé další druhy, např. housenice červená, Cordyceps militaris, ale také housenice střevlíkové apod. Jiné druhy jsou rozšířeny např. v Austrálii, kde je domorodci využívají jako léčivo i potravní doplněk.

 

Obsahové látky

Drogou jsou čisté, mrtvé a mumifikované housenky, na nichž vyrostly kyjovité plodnice houby, které se usuší nebo upečou. Obsahují řadu účinných látek, hlavně cordyceptin a cordycepin, dále jsou přítomny bílkoviny, z aminokyselin kyselina glutamová, prolin, histidin, valin, alanin, mastné kyseliny linolenová a olejová, sacharid D-mannitol, polysacharidy, vitamin B12, z minerálních látek železo, vápník, fosfor a hořčík.

 

Léčebné účinky

Tradiční medicína: Z hlediska tradiční čínské medicíny má houba (chong cao) teplou povahu, sladkou chuť a vazbu k dráze ledvin a plic. Vyživuje jin plic, posiluje ledviny a povzbuzuje jejich jang, rozpouští hlen. Užívá se při impotenci, ztrátě paměti, ale rovněž při astmatu i kašli, celkovém oslabení plic, chronické bronchitidě a tuberkulóze. Srovnává se s účinky ženšenu (Panax ginseng) nebo houby ling zhi (Ganoderma lucidum), neboť má tonifikační účinky, zlepšuje imunitní reakce organismu a prodlužuje věk.

Moderní medicína: Housenice má výrazné tonifikační, afrodiziakální a posilující účinky, podporuje imunitu a potenci. Cenná je rovněž protinádorová aktivita, ale velmi dobrých výsledků bylo dosaženo i při léčbě tuberkulózy a onemocněních dýchací soustavy, tj. při bronchitidě, astmatu, kašli a rýmě. Má rovněž baktericidní účinek, například na zlatého stafylokoka, a stimuluje nadledvinky.

Pokusy prokázaly výraznou afrodiziakální a protinádorovou aktivitu, zlepšení paměti a snížení únavy, zvláště u starších lidí. Působí protizánětlivě, má i antioxidační účinky, posiluje a harmonizuje imunitu.
Využívá se rovněž ke zlepšování výkonnosti vrcholových sportovců. Housenice rozšiřuje cévy a zlepšuje zásobování srdce (angina pectoris) a plic krví. Má tedy příznivý vliv na dýchací cesty, optimalizuje obsah kyslíku v krvi, takže se zlepšuje energetický stav celého organismu.

U laboratorních zvířat pokusy prokázaly, že po krmení housenicí se nejen až o 50% zlepšilo využívání kyslíku organismem, ale zvířata snášela také až třikrát déle kyslíkovou nedostatečnost (hypoxii).

 

Kontraindikace, nežádoucí účinky, vedlejší účinky

Neužívejte při nemocech způsobených vnějšími příčinami, například při horečkách a nachlazení z horka i chladu.

 

Způsoby užití, dávkování

Doporučená denní dávka je 5-12 g ve formě odvaru nebo tinktury, což je však velmi drahá záležitost. Často je však součástí směsí s jinými léčivými rostlinami. V současné době je na našem trhu řada přípravků z této houby.

 

Kulinářské využití v kuchyni

Ve starověké Číně se pěstovala tato houba pouze pro císaře a jeho domácnost a nejčastěji se užívala s pečenou kachnou jako léčivý prostředek. V současnosti se většinou připravuje s kachnou, kuřecím nebo vepřovým, hovězím i skopovým masem, mimo jiné jako posilující prostředek při vyčerpanosti organismu nebo nedostatku energie čchi. Týká se však prakticky pouze míst přirozeného výskytu nebo pěstování, neboť jde o poměrně drahou záležitost.

 

housenice cinska ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti 2Pěstování v ČR

Zkušenosti s umělým získáváním housenice čínské houby v podmínkách České republiky zatím nejsou, v Číně se nyní pěstuje i na obilném základu. Tam se také nejčastěji infikované housenky nebo larvy sbírají v období zimního slunovratu přímo v přírodě, zbaví se nečistot a kůže a dále se suší nebo pečou. Pěstovaná droga má nižší kvalitu než ta, která byla získaná v přírodě. V zemědělské praxi se tato houba využívá v biologickém boji proti škodlivému hmyzu.

I u nás však lze nalézt hned několik hub z této skupiny. V latině se nedávno rod Cordyceps trochu rozštěpil, jedním z odštěplů je rod Ophiocordyceps, kam patří třeba housenice střevlíková a housenice štíhlá, nebo i rod Tolypocladium, kam patří druhy cizopasící na jiných houbách (jelenkách) a nikoliv na hmyzu.

 


Související fráze:

cordyceptin ► cordycepin ► reference ► recenze ► názory ► diskuze ► nežádoucí vedlejší účinky ► cordyceps sinensis ► wikipedie ► produkty ► prodej ► eshop ► extrakt ► výtažek ► mast ► tinktura ► housenice červená

Nemoci, byliny - hledat

 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

chřipka   odvar   Janča   nemoc   teplé   angína   vlas   slinivka   osteoporóza   kontraindikace   hlavy   fytoterapie   pijeme   bylina   kameny   katar   menstruační   keř   žaludek   kořen   nežádoucí   zápal   močopudný   zrak   návod   mensturace   migrén   játra   hemeroid   plíseň   vliv   premenstruační   zánět   plísně   neht   nať   účinky   chřipka   ledvin   květ   nachlazení   hemoroid   zlomenin   Zentrich   vřed   fermentace   Treben   choroba   brnění   vitamin   pupen   stvol   kapsaicin   antibiotik   výroba   viry   mateřské   vývar   trávicí   Podhorná   bolest   Zentrich   inhalace   revma   štítná   písek   žlučník   astma   zelina   zpracování   slezina   houba   srdce   obsahuje   arteriskleróza   alergie   končetina   dna   horečka   postup   artróza   kolika   roztroušená   Mattioli   babské rady   střev   bylinka   Avicena   kůra   zalijeme   kvasinky   využití   prášek   olej   Galenos   minut   sušení   rostlina   kůže   list   slezina   účinek   strom   Materia medica   zelenina   kontraindikace   ateroskleróza   dásně   noha   čaj   studené   zácpa   tlak   akné   sirup   krk   kornatění   Janča   bylinná směs   víno   průjem   koupel   horké   krvácení   pěstování   jaterní   děti   užití   kojenec   chladné   komplikace   tinktura   hlas   řídnutí kostí   nálev   stonek   nohy   obsažené   kloub   indikace   Moučka   sval   vitamín   šlacha   játra   zdraví   opar   rýma   Váňa   použití   Paracelsus   metabolismus   pálení   sběr   ovoce   epilepsie   abytyše Hildegarda   stonek   ruka   recept   mrtvice   sliznice  

Počet stránek ve webu:

3290

(v počtu jsou zveřejněné články a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online