Používání léčebných bylin má v našich zemích staletou tradici. V Asii k těmto účelům běžně používají také léčivé houby. Jednou z nejuznávanějších je houževnatec jedlý (Lentinus edodes), po celém světě známý pod japonským jménem shiitake. V asijské medicíně jsou léčivé účinky těchto hub známé již tisíce let. Shiitake byly ceněné pro své posilující a povzbuzující účinky.
Účinky houby:
Byly také používány jako účinné afrodiziakum a jako prevence cévních mozkových příhod. A četné výzkumy prokázaly, že chemické složení shiitake je skutečně unikátní a čínští a japonští mistři měli pravdu.
Houževnatec jedlý (houba shii take, šiitaké) tvoří základní součást tradiční japonské stravy a v oblasti Asie se odpradávna používá k posílení imuniy (obranyschopnosti) těla vůči infekcím a chorobám. Tato houba je nejen lahodná a chuťově zajímavá, ale dá se také snadno pěstovat. Kousek kmene s touto houbou můžete mít ve sklepě anebo v kuchyni pod dřezem.
Houževnatec jedlý obsahuje lentinan, polysacharid, který má schopnost výrazně posilovat imunitní systém. Stimuluje také tvorbu interferonů, makrofágů a lymfocytů - buněk a působků, které se podílejí na obraně proti infekcím a které představují první obrannou linii proti virovým infekcím a dalším onemocněním. Houževnatec jedlý má také protinádorové účinky; je účinný při léčbě cyst a nádorů vaječníku a tvoří součást nutriční terapie u osob s rakovinou. Kromě toho snižuje hladinu cholesterolu v krvi (hypercholesterolémie) a prospívá srdci.
Zařaďte houževnatec jedlý do své stravy několikrát týdně pro posílení svého zdraví. Houževnatec je nejlepší čerstvý, ale může se používat i sušený. Někdy bývá docela drahý a houževnatec, který se prodává v supermarketech, bohužel často nemívá valnou kvalitu.
Proti virům i vysokému tlaku
Houby shiitake jsou přímo nabity zdraví prospěšnými látkami. Jsou řazeny mezi nejzdravější pokrmy na zemi a jejich pravidelná konzumace je doporučována jako prevence mnohých civilizačních chorob. Už v šedesátých letech byl ze shiitake izolován alkaloid eritadenin, který významně snižuje krevní tlak a především velice příznivě ovlivňuje metabolismus tuků. Studie dokázaly, že houbový eritadenin snižuje hladinu cholesterolu i tehdy, když jsou zároveň podávány látky, které cholesterol přímo zvyšují.
Tím významné objevy teprve začaly. Postupně bylo zjištěno, že shiitake obsahuje polysacharid lentanin, který dokáže chránit buňky před virovým napadením a před rakovinou (rakovinovou přestavou genetické informace buněk). Lentanin také snižuje nepříjemné vedlejší účinky chemoterapie a radioterapie a zvyšuje celkovou obranyschopnost organismu (zlepšuje imunitu). Proto se jeho konzumací podporuje léčba tuberkulózy, únavového syndromu a infekce HIV.
Studnice antioxidantů
V houbách shiitake byl také objeven velice silný antioxidant L-ergothionin, který chrání tělo před nebezpečnými volnými radikály, tedy sloučeninami kyslíku, jež vznikají při látkové přeměně, a pokud nejsou rychle neutralizovány, poškozují buňky a podílejí se na vzniku aterosklerózy a zrychlují stárnutí všech tkání. Shiitake patří mezi houby s nejvyšším obsahem L-ergothioninu. Obsahují jej přibližně čtyřicetkrát více než pšeničné klíčky, které byly ovažovány zajeden z nejbohatších zdrojů tohoto antioxidantu. Extrakty z houby se ve formě doplňků stravy používají k přírodní podpoře léčby mnoha závažných onemocnění a jsou také velice účinné v prevenci, například snižují hladinu cholesterolu a zlepšují celkovou imunitu.
Co obsahuje houba
- vitamín C
- selen
- železo
- vlákninu
- bílkoviny
Pěstování houby Shiitake
Shiitake patří spolu se žampióny k celosvětově nejoblíbenějším a nejpoužívanějším houbám. Jde o nenápadnou houbu s hnědým kloboukem, která není na pohled nijak výrazná. Ve východní Asii se pěstuje na dubových polenech, která leží jedno vedle druhého na mýtině v lese a dřevokazná shiitake je používájako živnou půdu. Jejich jméno v čínštině, vietnamštině a thajštině znamená "voňavé houby". Pocházejí pravděpodobně z Číny, ale rozšířily se záhy do Japonska, kde se pěstují už více než tisíc let. První písemné záznamy o jejich pěstování jsou datovány okolo roku 1000 našeho letopočtu. Pro krásnou vůni, výraznou chuť a pevnou texturu se z Asie rozšířily a staly se vyhledávanou pochoutkou už i v Evropě a v Americe.
Jak pěstovat shii take, houževnatec jedlý - VIDEO ZDE.
Využití v kuchyni
Hodí se pod dušené maso, do polévky i rizota Ačkoliv patří asijské země díky klimatu k největším vývozcům shiitake, sklízejí se dnes tyto vzácné dary Východu po celém světě. I u nás můžete koupit substrát k jejich pěstování. Jestliže budete mít možnost koupit houby čerstvé, vybírejte jen pevné, suché a masité kusy, scvrklým a slizkým se vyhněte. Ukládejte je do chladničky zabalené v papírovém pytlíku, vydrží čerstvé asi tak týden. Pozor při čištění - čerstvé shiitake jsou velmi porézní a při mytí rychle nasáknou mnoho vody. Proto je čistěte jako české houby - nasucho je otírejte utěrkou.
Zrovna tak při dušení užívejte jen minimum vody, aby vynikla přirozená chuť shiitake. Kuchyňským úpravám se meze nekladou - shiitake jsou použitelné všude tam, kam se dávají naše hříbky. Pod dušené maso, do rizota, do polévky, k těstovinám, do smaženice. Sušené houby, které jsou běžně k dostání v prodejnách s asijskými specialitami, je nutné předem namočit.
Čaj z houby Shiitake
Rozdrcené houby zalijte vroucí vodou, přikryjte a nechte 10 až 15 minut louhovat.
Související pojmy:
shitake ► shiitake ► shi-take ► shii-take ► cena ► ceník ► kde sehnat ► substrát ► dřevo kmen ► houba houby ► kloubní želatina ► jak pěstovat ► hovězí maso ► recept ► pěstování ► příprava ► omáčky ► doba výskytu ► sadba ► rozdíl houževnatec shii take shitake