Rozumíš bylinám? Zkus kvíz POZNEJ BYLINKU.
100 BYLIN SBÍRANÝCH V ČERVENCI ZDE

lesklokorka leskla reishi ucinky na zdravi co leci pouziti uzivani vyuziti davkovaniJako "elixír života" působí lesklokorka lesklá (japonsky rei shi = reishi, latinsky ganoderma lucidum = polyporus lucidus). Je to houba známá po celou dlouhou čínskou historii, nejméně však 4 000 let, má tedy značnou tradici a získala si pověst posilujícího prostředku, jehož účinky jsou obdobné jako u ženšenu. Kdo ji užívá, může se dožít nejen vyššího věku, ale bude navíc i sexuálně zdatnější. Dokonce se věřilo, že může přivést k životu i mrtvého, odtud její název "houba nesmrtelnosti". Byla vyhledávána králi, ale také oslavována básníky. Účinky rostliny:

 • zvyšuje sexuální výkonnost, afrodisiakum, afrodisiakální účinky
 • podporuje funkce mozku
 • nádory, rakovina - prevence (polysacharidy v houbě mají protinádorové účinky)
 • posílení imunity, podpora imunity (potvrzeno vědeckými studiemi)
 • zvýení odolnosti organismu vůči stresu
 • kašel
 • astma
 • únava, nespavost
 • podpůrná léčba - rakovina (kdy snižuje negativní účinek chemoterapie i ozařování
 • ateroskleróza, "kornatění" tepen
 • jaterní nedostatečnost, jaterní insuficience 
 • vysoký krevní tlak, hypertenzní nemoc
 • nízký krevní tlak, hypotenze
 • vysoká hladina cholesterolu v krevním séru, hypercholestrolémie
 • chronický únavový syndrom
 • "zpomaluje stárnutí" organismu
 • zvýšení odolnosti vůči HIV viru
 • nechutenství (anorexie)
 • chronická žloutenka, hepatitida, 
 • posílení funkce ledvin
 • rekonvalescence po závažných onemocněních
 • lepší zvládání vysoké nadmořské výšky
 • neuróza
 • bronchitida, zánět průdušek

V Číně, Japonsku a Koreji je tato houba natolik oblíbená, že se v domácnostech realizuje její pěstování v okrasných květináčích podobně jako bonsaje. V Číně, Vietnamu a Koreji je houba známa jako "ling zhi", v Japonsku i dalších státech jako "rei shi".

 

Botanický popis a rozšíření

Ganoderma lucidum (synonymně polyporus lucidus), je dřevokazná houba z čeledi lesklokorkovitých, Ganodermataceae. Plodnice jsou lesklé, jakoby nalakované (odtud i české jméno). Klobouk má v mládí válcovitý, nahoře zaokrouhlený nebo bokem přirostlý, polokruhovitý. Dospělé plodnice mají okrouhlý, oválný nebo ledvinovitý klobouk, někdy i laločnatý, zprohýbaný, mírně sklenutý, kruhovitě nebo nepravidelně pásovaný a 3-25 cm široký, rezavě hnědý, purpurově červenohnědý až fialový.

Na spodní straně klobouku jsou 0,5-2 cm vysoké rourky, šedohnědé až světle hnědé, spory jsou drobné, okrouhlé, 0,1-0,2 mm široké, v mládí bělošedavé, u zralých plodnic skořicově hnědé. Třeň je zpravidla 3-12 cm dlouhý a štíhlý. Jen u postranních plodnic někdy chybí nebo je velmi krátký. Má nepravidelně válcovitý, zprohýbaný a hrbolatý tvar a je článkovaný, jakoby sestavený z nepravidelně hlízovitých útvarů, s lesklou korovitou vrstvou. Dužnina je houbovitě korkovitá, na lomu plsťovitá, žlutohnědá až skoro bělavá. Výtrusy jsou vejcovité, hnědé, na vrcholu zploštělé.

Pochází pravděpodobně z jižní a jihovýchodní Asie, kde roste především v přímořských oblastech. Dnes se pěstuje nejen v oblasti původu, a to i uměle (např. v jižní Koreji), ale také v Severní Americe (USA i Kanada).

Kromě tohoto druhu se obdobně využívají i lesklokorka čínská, Ganoderma sinense, a lesklokorka japonská, Ganoderma japonicum. U nás se můžeme setkat i s houbou lesklokorka jehličnanová neboli jehličnatá, Ganoderma carnosum, která má černající pokožku a roste na jehličnatých dřevinách.

 

Jaké látky houba obsahuje

Drogou (= "bylinou") jsou plodnice, respektive její spory, které kromě bílkovin obsahují mnoho biologicky aktivních chemických sloučenin, např. steroly ergosterol (0,3-0,4%), ß-sitosterol, alkaloidy, triterpeny (ganoderiol A-H, ganodermanonol, lucidon), ale rovněž polysacharidy (arabinoxyloglukan, ganoderan A a B, glykan A, B a C aj.).

Významný je obsah 16 aminokyselin, řady organických, ale i mastných kyselin, např. kyseliny stearové, kyseliny palmitové, kyseliny behenové, dále betain a mnoho stopových minerálních látek, např. železo, hořčík, zinek, měď, mangan, ale významný je i obsah germania.

 

Léčebné účinky lesklokorky na zdarví člověka

Moderní "západní" medicína: Obsažené triterpeny léčí jaterní nedostatečnost, snižují krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi a potlačují uvolňování histaminu. Polysacharidy mají protinádorové účinky, podporují imunitu a zvyšují odolnost vůči stresu. Droga uklidňuje, užívá se při kašli a astmatu, ale také při únavě a nespavosti.

Novější výzkumy dokazují, že je vhodná i při rakovině, kdy snižuje negativní účinek chemoterapie i radioterapie, tedy ozařování.

Užívá se při ateroskleróze, půosbí také při neurózách, ale také bronchitidě a kašli. Je vhodná k léčbě chronického únavového syndromu a k podpoře imunitního systému včetně zvýšené odolnosti vůči viru HIV, při nechutenství a chronické žloutence.

Využívá se i při výcviku kosmonautů, kdy zvyšuje pracovní schopnost a lépe obnovuje fyziologické funkce lidského organismu. Novější výzkumy prokázaly, že komplex polysacharidů skutečně příznivě ovlivňuje imunitní systém a že houba má opravdu schopnost regulovat hladinu tuku a cukru v krvi a krevní tlak. Posiluje rovněž mozek a ledviny a užívá se při snížené sexuální výkonnosti.

Tradiční čínská medicína: houba vyrovnanou povahu, sladkou chuť a vazbu k dráze plic, jater a srdce. Vyživuje srdce a krev, posiluje energii čchi, stimuluje imunitní systém, zpevňuje kosti a šlachy, uklidňuje nervy, rozpouští hlen. Má léčivé, omlazující, imunostimulační a afrodiziakáiní účinky. Posiluje odolnost vůči nemocem, proto se využívá při rekonvalescenci i nádorových onemocněních. V Číně ji považují za všelék a prostředek prodlužující život. Pro její tonifikační účinky a schopnost lépe snášet nepříznivý vliv vysokých nadmořských výšek ji užívají šerpové v Himálaji.

 

Dávkování, způsoby užití, použití - čaj, tablety, prášek, tinktura, sirup

Doporučená denní dávka je 5-10 g suché houby. Lze ji užívat ve formě

 • čajů,
 • tablet,
 • prášku i
 • tinktury, ale také jako
 • sirup.

Tinktura se užívá 3krát denně 1 lžička, prášek lze smíchat s medem a užívat 2 lžičky 3-5krát denně.

 

Pěstování lesklokorky ze semene v podmínkách ČR - vypěstování si reishi není problém

Jak pěstovat leklokorku se dozvíte v tomto videu.

Zkoušeli jsme vás, jestli dobře čtete. Samozřejmě tato houba nemá žádná semena, ale tzv. podhoubí nebo plodnice.

V oblastech přirozeného výskytu se v omezené míře sbírá v přírodě, avšak daleko více se pěstuje na kmenech některých tropických stromů nebo na připravených substrátech, např. na pilinách z kaučukovníku. Houba roste v létě a na podzim na spodních částech kmenů živých nebo odumírajících listnatých stromů, na jejich pařezech nebo kořenech od nížin až po hory. Dnes se pěstuje nejen v oblasti původu ale také v Severní Americe (USA i Kanadě).

U nás se tato houba vyskytuje v přírodě stále častěji, což lze přičíst pravděpodobně i změnám klimatu.

Kde koupit podhoubý lesklokorky nebo reishi?

Na trhu je podhoubí ve tvaru tyčinek, dovážené z Německa, které stačí pro očkování 1-2 kmenů o délce 40-50 cm a průměru 15-25cm. Nejvhodnější je dřevo dubu, buku, olše nebo břízy. K pěstování se používají čerstvě pokácené zdravé kmeny s neporušenou kůrou, nevhodné jsou s kůrou odpadlou či poškozenou.

Pokácené kmeny by neměly být starší šesti měsíců, po této době je třeba dřevo navlhčit. Do kmenu se navrtají otvory a do nich se vtlačí podhoubí. Takto připravené kmeny uložíme ve stínu. Houby na nich rostou od jara do zimy po dobu 3-6 let a celkový výnos lesklokorky může dosáhnout až 20% hmotnosti dřeva.

Sušení houby

Po sklizni se plodnice suší ve stínu při teplotě do 45 °C a uchovávají v suchém a temném prostředí. Z plodnic se po rozdrcení spodní části plodnice extrahují spory. Z 1000 kg plodnic se tak získá pouze 1-5 kg spor.

Rozlišují se dva druhy plodnic, a to červené ling zhi (Canoderma lucidum) a purpurové ling zhi (Ganoderma japonicum).

Nemoci, byliny - hledat

mojra.cz
 • Luštitelské časopisy

Tagy - štítky:

Zentrich   rostlina   hlavy   Váňa   střev   řídnutí kostí   Paracelsus   slinivka   komplikace   horečka   mrtvice   zápal   rýma   bylina   keř   kůra   kameny   vitamin   metabolismus   osteoporóza   pálení   kapsaicin   využití   akné   užití   ovoce   chřipka   končetina   nálev   použití   bylinka   ateroskleróza   močopudný   kolika   ruka   nežádoucí   fytoterapie   vlas   návod   bylinná směs   písek   zánět   hlas   kornatění   noha   mateřské   obsažené   žaludek   štítná   horké   nať   Janča   kořen   Moučka   vývar   mensturace   Treben   revma   strom   krvácení   pijeme   Janča   list   opar   neht   artróza   sušení   babské rady   Podhorná   alergie   vřed   chřipka   játra   premenstruační   průjem   zácpa   zelina   děti   kůže   hemeroid   obsahuje   srdce   zlomenin   zelenina   recept   koupel   prášek   sirup   angína   dásně   viry   kontraindikace   menstruační   stonek   houba   zalijeme   plísně   studené   choroba   nohy   pěstování   výroba   sliznice   nemoc   teplé   žlučník   zpracování   olej   hemoroid   epilepsie   šlacha   slezina   sval   účinky   abytyše Hildegarda   zrak   Materia medica   ledvin   trávicí   indikace   minut   účinek   nachlazení   pupen   katar   jaterní   antibiotik   kloub   vliv   roztroušená   postup   vitamín   stvol   kontraindikace   víno   fermentace   tinktura   migrén   slezina   plíseň   Avicena   astma   inhalace   odvar   Zentrich   zdraví   Galenos   dna   chladné   Mattioli   čaj   květ   kvasinky   sběr   tlak   brnění   krk   bolest   kojenec   játra   arteriskleróza   stonek  

Počet stránek ve webu:

2391

(v počtu jsou i uložené zatím nezveřejněné stránky a stránky v poradně)

Klíč k určování rostlin
Botanický slovník online