Shii take houževnatec jedlý účinky zdraví pěstování užívání využití dávkování použití k čemu sloužíHouževnatec jedlý, Lentinus edodes, je lupenatá dřevní houba z čeledi Polyporaceae (Pleurotaceae), která vytváří plodnice o průměru 5-10 cm . Klobouk je světle hnědý nebo tmavohnědý, s červenohnědým nádechem a s tmavým středem i šupinami. V mládí mají plodnice podvinutý okraj klobouku, který se později zvedá vzhůru. Lupeny jsou velmi husté, zřetelně odsedlé od třeně, nejprve bělavé, později až narůžovělé s hnědavými skvrnami. Třeň je krátký, na povrchu vláknitý, plný, tuhý a šupinatý. Nálet spor je bílý.


Účinky houby:

V Číně je tato houba známa jako "xiang gu", známější je však její japonské jméno shii-take, shitake. Pro své mimořádné léčivé účinky je však také nazývána "elixírem života" nebo "houbou dlouhověkosti", ale také "voňavou houbou". Roste na živých stromech nebo na padlých kmenech listnatých stromů, většinou dubů, buků, habrů a kaštanů. Mnohem více se však průmyslově pěstuje na špalcích nebo na specifických syntetických pilinových substrátech za pomoci umělé infekce. Druh se stává populárním také v Evropě, i když zde ve většině případů vyžaduje pěstební zařízení s regulovanou teplotou.

 

Houževnatec jedlý (houba shii take, šiitaké) tvoří základní součást tradiční japonské stravy a v oblasti Asie se odpradávna používá k posílení imuniy (obranyschopnosti) těla vůči infekcím a chorobám. Tato houba je nejen lahodná a chuťově zajímavá, ale dá se také snadno pěstovat. Kousek kmene s touto houbou můžete mít ve sklepě anebo v kuchyni pod dřezem. 
Houževnatec jedlý obsahuje lentinan, polysacharid, který má schopnost výrazně posilovat imunitní systém. Stimuluje také tvorbu interferonů, makrofágů a lymfocytů - buněk a působků, které se podílejí na obraně proti infekcím a které představují první obrannou linii proti virovým infekcím a dalším onemocněním. Houževnatec jedlý má také protinádorové účinky; je účinný při léčbě cyst a nádorů vaječníku a tvoří součást nutriční terapie u osob s rakovinou. Kromě toho snižuje hladinu cholesterolu v krvi (hypercholesterolémie) a prospívá srdci.

Zařaďte houževnatec jedlý do své stravy několikrát týdně pro posílení svého zdraví. Houževnatec je nejlepší čerstvý, ale může se používat i sušený. Někdy bývá docela drahý a houževnatec, který se prodává v supermarketech bohužel často nemívá valnou kvalitu. 

 

 

Obsahové látky

Plodnice houby obsahují asi 20% bílkovin a v nich všech 8 aminokyselin nepostradatelných pro lidský organismus, zvláště albumin, leucin, lysin a prolamin. Dále je přítomno asi 3 % tuku a velmi cenné vitaminy skupiny B, z minerálních látek hlavně draslík, vápník, železo, fosfor a zinek. Další účinnou látkou je 6 izolovaných polysacharidů, zvláště lentinan, které spolu s látkami bílkovinné povahy interferonem a kininy pozitivně ovlivňují imunitní systém organismu. Zabraňují nejen množení virů, ale podporují imunitní reakce těla. Přítomen je rovněž alkaloid eritadenin, mastné kyseliny, např. linolenová, steroly aj.

 

Účinky na zdraví, co léčí

Moderní "západní" medicína: Výtažek z houby pomáhá při žaludečních vředech, příznivý vliv má i na cukrovku neboli diabetes, dále pomáhá i žlučníkových kamenech a anémii - chudokrevnosti.
Uvádějí se pozitivní účinky při léčbě AIDS, kdy aktivní látky z houby zamezují destrukční činnosti, který způsubje virus HIV na buňku za současné podpory imunity. Droga (= sušená houba) snižuje vysoký krevní tlak a prostřednictvím specifické látky eritadeninu rovněž množství škodlivého cholesterolu v krvi.

Povzbudivé jsou i výsledky týkající se rakoviny. Protinádorové účinky má především polysacharid lentinan, a to stimulací pomocných T-lymfocytů, které mimo jiné zvyšují účinnost makrofágů, tj. dalších buněk schopných pohlcovat cizorodý materiál a majících významnou úlohu při řízení imunity.
Velmi dobrých výsledků bylo dosaženo i při léčení sarkomů, což jsou zhoubné nádory z pojivé, krvetvorné a lymfatické tkáně. Velmi dobré výsledky jsou i s léčením nádorů krku, žaludku, tlustého střeva a konečníku.
Výtažek z této houby se rovněž užívá ke snížení toxických účinků chemoterapie či radioterapie na zdravé části těla a na celkové posílení imunitního systému. Rozhodující roli zde hraje opět polysacharid lentinan.
Houba působí i proti banálním infekcím - rýmě a nachlazení i na některé z chřipkových virů, a to tím, že v buňkách zvyšuje koncentraci interferonu, který chrání zdravé buňky před vlastní infekcí.
Úspěšně se využívá i podhoubí, a to při léčbě žaludečních vředů, cirhózy, hepatitidy typu B, diabetu, ale v řízených podmínkách též leukemie. Zevně potom slouží k ošetření kožních nemocí, např. ekzémů, akné apod.

Tradiční čínská medicína, TČM: z jejího pohledu má houba (xiang gu) neutrální povahu, sladkou chuť a vazbu k dráze žaludku a sleziny. Posiluje slezinu a žaludek, rozhojňuje čchi, rozpouští hleny a zvlhčuje sucho. Užívá se při vysokém obsahu tuku v krvirakovině a také křivici, rachitidě.

 

Dávkování, užívání, způsoby užívání houževnatce jedlého

Pro léčebné užití se připravují z plodnic především tablety, kapsle nebo tinktury s doporučenou denní dávkou 6-16 g suché houby nebo 60-160 g čerstvých plodnic. U tinktury se užívá 20-30 kapek 3-4krát denně.

Čerstvé nebo sušené plodnice jsou však především součástí jídla, kdy se upravují různým způsobem, podobně jako naše jedlé houby. 

 

Využití v kuchyni - omáčky ad. zpracování

Běžně se smaží, pečou, vaří, přidávají do polévek, k masu, zelenině apod. Zvláště v japonské a čínské kuchyni jsou nezbytnou složkou připravované stravy.

Obecně plodnice této houby mají všestranné využití v kuchyni. Vzhledem k velmi nízké energetické hodnotě jsou i součástí různých diet, např. redukční. Lze je upravit prakticky všemi tradičními způsoby, tj. smažením, dušením, grilováním, zapékáním i uzením.
Plodnice jsou vhodné k přípravě jak v mikrovlnné, tak i horkovzdušné troubě.
V jídelníčku mohou velmi dobře nahradit maso, nebo je naopak lze použít k dochucení masitých pokrmů. Můžeme je připravovat s cibulkou, uzeninami, brokolicí i sýrem. S rajským protlakem se hodí ke špagetám, se smetanovou omáčkou ke knedlíkům nebo těstovinám, ale můžeme si připravit i klasickou smaženici nebo je přidat do zeleninových salátů, případně plodnice marinovat ve směsi oleje a sójové omáčky.

 

Domácí pěstování shii take, houževnatce jedlého

Pro pěstování této houby v domácnosti je nejvhodnější zajistit si podhoubím naočkovaný substrátový blok. Ten je třeba uložit na místo s dostatkem přírodního nebo umělého světla (ne však na přímé slunce) po asi 8 hodin denně. Relativní vlhkost vzduchu by měla dosáhnout 90% a teplota se pohybovat v rozmezí 10-22 °C. K zajištění potřebné vlhkosti je vhodné nad blokem vybudovat vhodnou, např. drátěnou konstrukci, přes ni přetáhnout polyetylenovou folii a substrát pravidelně mlžit.

Sklizeň je dána okamžikem, kdy se klobouk rozvine, ale přitom stále zůstává lehce podvinutý. Poslední dny před sklizní již plodící bloky nemlžíme. Po ukončení první sklizňové vlny se substrát očistí od všech zbytků, zvláště odumřelých částí třeně, a nechá odpočívat po dobu 1-3 týdnů na vhkém místě při teplotě kolem 20 °C. Velmi dobrou sklizeň dává i třetí vlna, potom se substrátový blok zkompostuje. Čerstvé houby se mohou skladovat při teplotě 1-5 °C až po dobu 2 týdnů, lze je však i sušit a konzervovat obdobně jako jiné druhy.

Jinou možností je pěstování na dřevě, a to na čerstvých kmenech a větvích (1-2 měsíce po pokácení) buku, habru, olše nebo dubu. Délka nařezaného dřeva je asi 1 m a průměr 10 cm. Do takto připravených kmenů se vyvrtají na protilehlých stranách otvory o průměru 1-1,5 cm, hloubce 2 cm a vzdálenosti asi 10cm. Otvory se vyplní sadbou a zalijí roztaveným parafinem. K prorůstání podhoubí se kmeny uloží na vlhké místo s teplotou 28 °C (skleník, foliovník) asi na dobu jednoho roku. Prorostlé kmeny se potom dají na stinné, vlhké místo s teplotou 12-20 °C. Kmeny je třeba chránit před vyschnutím a také před většími mrazy (teplota nesmí klesnout pod -5 °C). Kmeny plodí 3-6 let podle kvality dřeva.

Tuto houbu lze však pěstovat i na jiných substrátech, jako jsou piliny listnatých dřevin, drobně řezaná sláma nebo drcená kukuřičná vřetena. Vybraný substrát je třeba sterilizovat, a to buď v autoklávu, nebo varem. Takto ošetřený, vlhký substrát naočkujeme sadbou, a to v množství 2,5% hmotnosti substrátu, a ukládáme do polyetylenových pytlů. Naočkované sáčky zavážeme a uložíme k prorůstání podhoubí do teploty 28 °C asi na 2 měsíce. Jakmile podhoubí v pytlích proroste, pytle prořežeme a pro plození uložíme do místnosti s teplotou 12-20 °C, kde udržujeme substrát stále vlhký.

 

Tygrovaný a šupinkatý

Houževnatec tygrovaný, Lentinus tigrinus, je známý mimo jiné v Malajsii, ale roste i u nás. V Africe patří k oblíbeným jedlým druhům houževnatec šupinkatý, Lentinus squarrosulus.


Související fráze: 

shitake ► recept ► pěstování ► příprava ► omáčky ► doba výskytu ► sadba ► rozdíl houževnatec shii take shitake ► cena ► ceník ► jak dlouho vařit ► tradiční čínská medicína ► TČM