Léčivé účinky rostlin lidmi ověřenéLéčivé rostliny fungují. A nejvíce si to člověk ověří nejen na sobě, ale i na přátelích a cizích lidech. Jsem rád, když mi lidé napíšou zpětnou vazbu, která léčivá rostlina jim pomohla na ten či onen  zdravotní problém. Rozhodl jsem se, že se o přínosy léčbou rostlinami podělním na jedné stránce. A právě toto je ona.


Účinky rostliny:

 • absces podkoží po operaci kýly - paní s abscesem podkoží po operaci pupečníkové kýly, vmasírovávala tea tree oil 3x denně a 2x denně obklady z kašovitě rozvařené cibule a anýzu.
 • borelióza - kamarádka měla boreliozu, první antibiotika vůbec nesnesla, druhá snesla, ale efekt přicházel velmi pomalu; doporučil jsem jí na posílení imunity tinkturu z hálek a hlavně tinkturu z křídlatky japonské - díky této kombinaci se kamarádka zbavila chronicky zvýšených teplot, silné únavy a nevýkonnosti a "vrátila se zpět mezi běžné lidi"
 • neuralgie trigeminu (šlehavá bolest v obličeji) - jak jsem se zde krátce nedávno zmínil, v září jsem dal našemu panu elektrikáři tinkturu z tepelně upravených bezinek a třezalky tečkované. Pán se celé roky trápil šlehavou bolestí v obličeji, při pravidleném užívání jsou bolesti slabější a hlavně méně časté, za což je po letech trápení velmi vděčný
 • nepravidelná menstruace - psala mi paní, které jsem dal tinkturu ze jmelí bílého, že ji užívala na doporučení té paní její dcera, které se upravila nepravidelná menstruace. Jmelí bílé je možné používat na nepravidelnou menstruaci, ale většinou se používá v kombinaci s jinými léčivými rostlinami.
 • mrtvice s poruchou hybnosti končetiny - jiná paní má manžela s následky po mrtvici, velmi dobře mu zabral pupečník asijský a třezalková tinktura, zlepšila se mu hybnost horní končetiny a má i lepší kongitivní funkce (pupečník asijský neboli centella asiatica dělá v mozku nové spoje mezi neurony a tak zásadně zlepšuje stav po CMP, ale dobře účinkuje u neuropatie a neuropatické bolesti třeba při cukrovce - např. retinopatii)
 • migréna - jedna sestřička ze zdravotnického zařízení kde pracuji, trpí letitými migrénami. Při směsné tinktuře majoránka 30%, tužebník 30%, kurkuma 10%, řimbaba 30% (3x denně) + guarana (ráno a v poledne) se její stav a kvalita života výrazně zlepšily (ještě jsem jí doporučil odvykat kouření, protože nikotin způsobuje stažení cév /vazokonstrikci/ a to migrény podporuje)
 • zlatý stafylokok - jiná paní na ložisko, kde byl stěrem zjištěn zlatý stafylokok si opakovaně stříkala propolisovou tinkturou (kterou jsem jí vyrobil a dal do sprayové lahvičky), na dalším stěru se v mikrobiologické laboratoři již stafylokoka nepodařilo vykultivovat
 • dna a kyselina močová - u jedné paní, které jsem dal tinkturu z bršelice kozí nohy se po měsíčním užívání značně zlepšila hodnota kyseliny močové v krevním séru (zjištěno laboratorně lékařem)
 • popálení kůže o horký předmět - na popálení je ideální třezalkový olej, ale ten už bohužel letos nemám, takže jsem u sebe na malou (12 mm) popáleninu od předmětu z mikrovlnky použil propolisovou tinkturu, která mi zabrala prakticky okamžitě a bolest utlumila, takže jsem cítil jen takovou otupělost v místě popálení, ne však silnou bolest; současně se rána hezky hojí a nezvniká nafouklý puchýř; na popáleninu jsem si dával i med.
 • naražený kloub a třezalkový olej - jedna paní píše:  "koupila jsem si od Vás třezalkový olej. Sestra spadla na koleno. Hned namazala, utáhla a měla tak trochu klidový režim. Koleno je na druhý den bez otoku. Jen trochu bolí. Je si jistá, že je to tím olejem. Vždy měla po pádu daleko větší problémy. Díky za olejíček!"
 • diabetická neuropatie a problémy při chůzi - paní píše: "Děkuji za doporučení pupečníku asijského. Mám neuropatii, zlepšila se mi chůze a to až překvapivě rychle. Nevěřila bych, jak jsou byliny účinné. Jsem zaskočená, mile."
 • absces podkoží v operační ráně po kýle - paní dobře zabrala opakovaná aplikace tea tree oilu
 • dna - přijela za mnou do vesnice paní s tím, že má několik dnů trvající urputné bolesti kloubů při dně. Dal jsem jí směsnou tinkturu bršlice kozí noha 50%, čubet benedikt 25% a jahodník (obecný); paní mi za 2 dny psala doslova že "běhá jako srnka", strašně moc mne to potěšilo. že jí léčivé rostliny zabraly a pomohly :)