bylinky pro všechny
bylinky pro všechny
Bylinky pro všechny.
previous arrow
next arrow
Slider
1 1 1 1 1 Hodnocení 4.38 (21 hlasů)
1 1 1 1 1 Hodnocení 4.19 (27 hlasů)

kdy vysevat byliny bylinky v roce 2020 podle faze mesice dorustajici couvajici mesicTeorii o tom, že by se měly rostliny vysévat ve fázi dorůstajícího měsíce jsem příliš nevěřil. Až do doby, než jsem začal s pěstováním mandloně sladké. Ve fázi dorůstajícího měsíce se uchytily skoro všechny pecky a ve fázi ubývajícího měsíce se neuchytila žádná. Přitom postup přípravy pecek byl zcela stejný, vč. stejného substrátu, teplot, vlhkostí atd.. Takže platí, že všechno se vším souvisí. V příloze tohoto příspěvku vkládám několik stránek z kalendáře krásné paní, kde je uvedeno ve kterých dnech měsíců by se měl dělat výsev rostlin a tím začít jejich pěstování. Lunární kalendář online 2020 zde.

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.53 (45 hlasů)

Jak pěstovat řepík zemina světlo umísění hnojení přezimování zazimováníŘepík (latinsky agrimonia, anglicky agrimony) je kosmopoliní druh, kterému se daří v teplejších místech. Snáší i polostín a je odolný proti suchu. Roste i na chudých půdách. Je to vytrvalá, až jeden metr vysoká bylina s krátkým, dřevnatým oddenkem. Lodyha je přímá a někdy také větvená, je chlupatá a olistěná jen v dolnt části. Žluté květy jsou velké asi centimetr a jsou uspořádány v hroznech. Kvete od června do září. Rostlina patří do čeledi růžovitých (Rosaceae). Rod řepík je značně rozsáhlý a již Linné rozlišoval několik desítek druhů řepíku. Musíme tedy upřesnit, že nať, určenou pro lékařské použtití sbíráme z druhů Agrimonia eupatoria subsp. eupatoria (řepík lěkařský) a Agrimonia procera Walls (řepík vonný).

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.36 (14 hlasů)

Jak pěstovat vachtu trojlistouVachta třílistá (latinsky Menyanthes trifoliata, anglicky bogbean) - tato bažinná vytrvalá rostlina je charakteristická svými trojčetnými listy. Je to lysá, až 30 cm vysoká rostlina s plazivým, větveným a článkovaným oddenkem a bezlistými kvetoudmi stvoly. Listy vyrostají přímo z oddenku na dlouhých řapících, jsou trojčetné. Má výrazně ozdobně květy, vynlstajíci z paždí malých listen-o, které jsou uspořádány v hroznech. Jejich pětidílně nálevkovité koruny mají zabarvenť kolísajíci od bíié k naružovělě nebo naíialovělě barvě. Plod je vejčitě okrouhlá tobolka. Kvete od května do června.

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.50 (16 hlasů)

Jak pěstovat zaměžluč ze semínka zemina světlo umístění rozmnožováníZeměžluč lékařská (latinsky Centaurium erythraea, anglicky centaury) je prastará léčivá rostlina, kterou lidé používali již ve středověku. Literatura sice uvádí, že roste na lesních mýtinkách, na mezích a stráních, ale jejích přirozených porostů nestále ubývá. A proto si zaslouží pozornosti pěstitelů léčivých rostlin. Je to jednoletá nebo dvouletá rostlina, která má 20 - 50 cm vysokou lodyhu. Lodyha se v horní části vidlicovitě rozvětvuje. Listy v přízemní růžici jsou stopkaté, kopinaté. Květy jsou červenorůžové. Rostlina patří do čeledi hořcovitých (Gentianadeae). Droga obsahuje především glykosidicky vázané hořčiny. Používá se jako amarum a digestivum.

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.45 (11 hlasů)

Jaké byliny by neměly chybět v žádné zahradě?Když se zeptáte bylinkáře jaké by doporučil byliny na zahrdu - takové ty, které by fakt měl mít každý, asi se nedočkáte jednotné odpovědi. Na této stránce se dočtete výpis těch základních léčivých rostlin na bězné zdravotní neduhy od angíny přes kašel až po zkažený žaludek.

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.50 (20 hlasů)

Jak pěstovat pelyněk pravý zemina světlo umístění hnojení přezimování zazimování sběrPelyněk pravý (latinsky Artemisia absinthium, anglicky wormwood) roste na skalnatých stráních, podél potoků. Dává přednost vápenitým půdám. Je to bylina až polokeř, vyrůstající z několikahlavého oddenku, který vytváří trs lodyh a dosahuje výšky až jednoho metru. Lodyhy jsou šedě plstnaté. Také listy jsou šedé. Z paždí listů vyrůstají světle žluté květy. Kvete od června do srpna. Nejdůležitějšími obsahovými látkami jsou hořčiny.

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.45 (31 hlasů)

Pelargonie sidonská pelargonium sidoides pěstování rozmnožování řízky řízkování zálivka zalévání stanoviště

Pelargonie (rozlišujeme až 250 druhů) neboli muškát neboli čapí nůsek se u našich předků stal oblíbenou rostlinou zejména pro svojí nenáročnost. Dobře snáší sucho i chladno a při minimální péči může být pěstován po mnoho roků. Nebylo venkovského stavení, na jehož oknech by chyběl muškát. Nebyly to pouze výše zmíněné, ale také původní přírodní druhy a jejich kříženci, které sice neohromí velkými květy, mají však listy různých tvarů a hlavně vůní. Dnes bohužel trochu pozapomenuté druhy tzv. vonných pelargonií by si jistě zasloužily návrat do našich okenních truhlíků a zahrad.

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.53 (19 hlasů)

Jak pěstovat diviznu půda světlo umístění hnojení zalévání zálivkaDivizna velkokvětá (latinsky Verbascum thapsiforme Schrad, anglicky anglicky great mullein, common mullein) patří do čeledi krtičníkovitých (Scrophulariaceae) asi všichni dobře známe. V prvním roce vyhání pouze přízemní ružici listů a ve druhém roce vyrůstá až 2 m vysoká lodyha. Žluté květy se objevují od května do září. V přírodě se s ní můžeme setkat na kamenitých svazích, na pasekách a podobných sušších místech. Z obsahových látek je třeba jmenovat především slizovité látky, dále saponiny, flavonoidy a žlutá barviva. Z toho lze usoudit i na její hlavní použití. Je to expektorans, tedy ulevuje při vykašlávání hlenů, které ředí.

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.14 (14 hlasů)

Jak pěstovat medvědici substrát zálivka světlo rozmnožování hnojení hříženíMedvědice léčivá (anglicky bearberry) je po světě poměrně dosti rozšířená. Najdeme ji v Evropě, Asii i v Americe. Je to rostlina horská, u nás ji mdžeme nalézt ve vřesovitých a křovinatých porostech, předevšún na Slovensku, v Čechách je ale vzácná. V přírodě je to mimořádně odolná rostlina, která se dožívá až sta let. Je to trvalý, malý zelený keř s četnými, až 60 cm dlouhými větvičkami, které leží téměř na zemi a ty zase často zakořeňují hřížením. Tímto zptlsobem vytváří husté porosty. Listy z větviček opadávají po dvou letech. Jsou silné, kožovité, na větvičkách rostou střídavě a mají výraznou symetrickou nervaturu. Jsou celokrajné, za sucha snadno lámavě.

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.43 (21 hlasů)

Jak pěstovat kozlík ze semínka substrát hlína hnojení světlo přezimování zazimováníKozlík lékařský - tato důležitá léčivá rostlina (ze které se mimochodem vyrábí valeriánské kapky, které asi každý zná) má silně aromatický oddenek, z něhož vyrůstají četné kořeny. Je to rostlina vytrvalá (trvalka). Má až 150 cm vysokou lodyhu se vstřícnými listy. Květy se na rostlině objevují ve druhém až třetím roce. Mají bledě růžovou barvu a jsou sestaveny do laty. Kvete od června do srpna.

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.69 (16 hlasů)

Jak pěstovat yzop substrát zálivka světlo umístění hnojení přezimování zazimováníYzop lékařský  je domácí ve Středozemí a ve střední Asii. U nás se pěstuje jako koření nebo jako lěčivá rostlina. Je to vytrvalá, bohatě větvená bylina. Dolni část lodyhy dřevnatí. Listy jsou skoro přisedlé, čárkovitě kopinaté. Z úžlabí honích listů vyrůstají květy. Celková výška rostliny je až 50 cm. Kvete od července do září. Podle barvy květů se ještě rozlišují ruzně formy. Rostlina patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae).

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.38 (21 hlasů)

Jak pěstovat jablečník substrát zálivka stanoviště přezimování zazimováníJablečník obecný (latinsky Marrubium vulgare, anglicky horehound) je vytrvalá rostlina (trvalka) z čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Jeho výška je asi 60 cm. Má přímou, dutou, na průřezu čtyřhrannou lodyhu, která bývá zpravidla v horní části rozvětvená. Listy jsou vstřícně, vejčité, na líci měkce plstnaté, na rubu šedě až bíle plstnaté, na okraji vroubkovaně. V úžlabí horních listů vyrůstajf bělovlnaté květy. Rostlina kvete od června do září. Plod je lesklá tvrdka. U nás roste jen v teplých oblastech. Nať obsahuje silice, hořčiny, třísloviny a další látky. 

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.57 (14 hlasů)

Jak pěstovat kerblík ze semínka substrát zálivka hnojení přezimování zazimováníKerblík třebule (latinsky Anthriscus cerefolium) je pro znalce delikatesně chutnající bylina. Nejlépe chutnají mladé listy. Rostlina má světle zelené. měkké zpeřené listy na lodyze, která je dole více, nahoře méně rozvětvená. Ve volné půdě je vysoký až 60 cm. Bělokvěté okolíky rozkvétají v květnu. Chuť je kořeněně sladká, do anýzova, ale jemnější.

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.55 (20 hlasů)

Jak pěstovat saturejku ze semínka rozmnožování substrát zemina zalévání zálivka světlo hnojení přezimování zazimováníSaturejka zahradní (latinsky Satureja hortensis, anglicky summer savory)  je původem ze Středomoří a u nás se pěstuje jako kořeninová a léčivá rostlina. Je jednoletá, přibližně 30 cm vysoká. Dolní část lodyhy je zdřevnatělá a přechází do dřevnatého kořene.  Listy jsou 3-4 cm dlouhé, kopinatě. Květy jsou bílé až fialové a rozkvétají od července do záři. Celá bylina příjemně voní. Saturejka patří do čeledi hluchavkovitých (Lamiaceae). Ve světě se běžně pěstuji dva druhy, Saturejka zimní (Satureja montana L.), která je vytrvalá a saturejka zahradní (Satureia hortensis L.), která je jednoletá. Chuť byliny je intenzívně aromatická, peprná. Využívají se listy nebo celá nať se přidávají k fazolím nebo k jiným luštěninám, bramboračce, mléčnému masu. Vaří se společně s pokrmem.

1 1 1 1 1 Hodnocení 4.54 (26 hlasů)

Jak pěstovat dobromysl oregano ze semínka rozmnožování substrát zálivka hnojení světlo umístěníDobromysl obecná (latinsky Origanum vulgare) - na pevných načervenalých až 70 cm vysokých stoncích vyrůstají malé, vstřícné, jemně chlupaté a šedozelené listy. Růžová květenství rozkvétají v červenci. Chuť je bylinně aromatická. Využívá se ke všem středomořským pokrmům, pizze, sýrům, masu, uzeninám, polévkám a jako čaj. Vaří se společně s pokrmem.